Продовжуючи календар знаменних дат, згадаємо видатні події березня. •PDF• •Друк•
••П'ятниця•, 01 •березня• 2013, 11:15•

1 березня – минає 70 років з часу Корюківської трагедії. В роки Великої Вітчизняної війни м. Корюківка на Чернігівщині була центром партизанського руху. Звідси почали свій шлях партизанське з’єднання двічі Героя Радянського Союзу О.Ф. Федорова, тут постійно діяло партійне та комсомольське підпілля. Уночі 27 лютого 1943 року партизани розгромили фашистський гарнізон, визволили в’язнів з тюрми – сім’ї партизанів і поїхали в ліси. 1 березня каральний загін есесівців та поліцаїв оточив щільним кільцем селище. За три дні фашисти розстріляли, спалили живими близько 7 тисяч мирних людей та повністю спалили місто. Корюківська трагедія 1-3 березня 1943 р. за своїми масштабами є найбільшою кривавою каральною акцією нацистів зі знищення мирного населення разом із населенним пунктом у Другій світовій війні.

5 березня – 110 років від дня народження Наталії Львівни Забіли, української письменниці, перекладача, драматурга. Авторка творів для дітей: «Ясоччина книжка», «Весела абетка», «Про малят і про звірят» та багато інших. Багато перекладала з російської, французької, польської, особливо тих авторів, які писали для дітей.

8 березня – Міжнародний жіночий день.

«Красива жінка, як земля мінлива. В її очах закохані світи.

Щаслива жінка. Так, вона щаслива! Так дай їй, Боже, віру зберегти!

Щаслива щедра жінка. Дуже часто, вона сама є щастям для людей,

Адже дарує їм промінчик щастя. Багата серцем по землі іде…»

(Н. Виноградська)

9 березня – народився Т. Г. Шевченко (1814-1861 рр.) український поет, художник, мислитель. Автор всесвітньо відомої збірки «Кобзар» та багатьох інших творів.

«Він був святий, і як усі святі

Нікого з нас не любив окремо,

Бо серце він таке гаряче мав,

Що весь народ любив він полум’яно,

Й за нього він життя своє віддав»

(І. Кочерга)

10 березня – прийнято Закон України від 2003 р. вважати, що Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького із словами 1-го куплету та приспіву твору П. Чубинського «Ще не вмерла Україна…»

13 березня – 125 років від дня народження А.С. Макаренка (1988-1939 рр.), українського та російського письменника, педагога. Народився в м. Білопіллі, Сумської обл. Закінчив Кременчуцьке міське училище і педагогічні курси. Працював учителем. У вересні 1920 р. організував поблизу Полтави трудову колонію для неповнолітніх правопорушників. З кінця 1927 року керував дитячою комуною. Автор «Педагогічної поеми», «Книги для батьків» та інших. Тільки участь у праці, говорив Макаренко, дає змогу виробити моральні відносини з іншими людьми. Його твори перекладені кількома десятками мов світу.

17 березня – День визволення Новоукраїнки від німецько-фашистських загарбників. 16 березня 1944 року війська під командуванням підполковника Любимова А.І., який очолив зведений артполк і увійшов у склад групи посилення артилерії 5 гвардійської армії, підійшли до м. Новоукраїнка. Важкі бої зав’язалися на підступах до міста. 13 гвардійська стрілецька дивізія, яку підтримував зведений артполк 213 дивізії, вийшли до залізниці Новоукраїнка – Новомиргород, створивши тим самим загрозу оточення із північного заходу для фашистських військ, що обороняли Новоукраїнку. Артилерійський полк вів вогонь по опорним пунктам ворога. Вранці 17 березня 13-а і 97-а гвардійські стрілецькі дивізії пішли на штурм міста. Їм допомагали 9-а гвардійська повітрянодесантна, 95-а гвардійська стрілецька дивізія і 16 мотобригада 7 мехкорпусу. Вуличний бій тривав кілька годин і місто звільнили від німців.

21 березня – Всесвітній день поезії.

«Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється – ожива,

Як їх почує!... Знать, од Бога

І голос той, і ті слова

Ідуть меж люди!...»

(Т. Г. Шевченко)

24 березня – Всесвітній день водних ресурсів. Вода дедалі частіше вимагає захисту. Океани, моря і річки регулюють колообіг води на Землі. Вони займають величезну площу поверхні планети і відіграють вирішальну роль у регулюванні клімату, збереженні тваринного і рослинного світу.

25 березня – 100 років від дня народження В.П. Козаченка (1913-1995 рр.), українського письменник. Василь Козаченко народився в с. Новоархангельск на Кіровоградщині. Закінчив Київський університет. Вчителював. З 1942 року – у партизанському підпіллі на Кіровоградщині. Після війни був на редакційній роботі. За цикл повістей «Ціна життя», «Гарячі руки», «Листи з патрона», «Біла пляма» був удостоєний Держаної премії ім. Т. Шевченка. Також він лауреат премії ім. О. Фадєєва.

29 березня – 285 років від дня народження Кирила Розумовського (1728-1803 рр.), останнього гетьмана України. У 18-річному віці був призначений президентом Петербурзької АН (перебував на цій посаді майже 20 років). У лютому 1750 року на козацькій раді в Глухові його обрано гетьманом України. Його заходи, спрямовані на зміцнення автономії України, повністю суперечили політиці російського уряду. Приводом стали дві чолобитні до імператриці, надіслані 1763 року гетьманом і представниками козацької старшини. У Петербурзі ці прохання були розцінені, як один з кроків до відокремлення України від Росії. Розлючена Катерина ІІ запропонувала йому добровільно зректися гетьманства, що він і зробив. Замість гетьманської посади він отримав високий чин генерала-фельдмаршала. 10 листопада 1764 року вийшов царський указ про ліквідацію гетьманської влади в Україні.

Останній тиждень березня – Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу бібліотеку і вибрати книгу, яка Вас не залишить байдужою.

До деяких дат в бібліотеці виставлені книжкові виставки і тематичні полички. Запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу бібліотеку!

Інформацію надала бібліотекар міської бібліотеки № 1  Орлова Л.В.