Дотримуйтесь вимог трудового законодавства •PDF• •Друк•
••Середа•, 02 •січня• 2019, 13:16•

У зв’язку з підвищенням рівня мінімальної заробітної плати з 1 січня 2019 року зростуть штрафи за порушення трудового законодавства та оплати праці. Згідно з ухваленим Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» мінімальна заробітна плата у 2019 році у місячному розмірі становитиме – 4 173 грн. а у погодинному розмірі – 25,13 грн. Отже, у разі порушення роботодавцями вимог трудового законодавства, що буде виявлено органами Держпраці та органами місцевого самоврядування при здійсненні контролю за дотриманням вимог законодавця про працю, розмір штрафу становитиме: 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, штраф - 125 190 грн. за: - фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору; - оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час; - виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного соціального внеску та податку. 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, штраф - 41 730  грн.  за: - недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу).

Звертаємо увагу, що статтею 12 Закону України «Про оплату праці» визначено інші норми і гарантії в оплаті праці. 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, штраф – 41 730 грн. за: недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». мінімальні зарплати, штраф – 12 519 грн.  за: порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі. 1 мінімальна зарплата, штраф 4 173 грн. за порушення інших вимог трудового законодавства. Таким чином, для мінімізації понесення фінансових втрат по сплаті штрафів, суб’єкти господарювання повинні приділити значну увагу на належне оформлення трудових відносин з найманими працівниками,  веденню кадрового діловодства, суворого дотримання вимог законодавства про працю та оплати праці, так як допуск працівника до роботи без укладання трудового договору коштуватиме 125 190 грн. Також не слід забувати, що законодавець передбачив штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат – 417 300 грн. за не допуск до проведення перевірки, пов’язаної із виявленням таких фактів: допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту); оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві; виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску та податків. Та штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати -  12 519 грн.  грн. за не допуск до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні. Крім того, за порушення законодавства про працю передбачена адміністративна відповідальність (ст. 41 КУпАП) до якої притягується керівник підприємства та накладається штраф від 30 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян ( від 510 до 1700 грн.) за порушення:  встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, інші порушення законодавства про працю. Та штраф в розмірі від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 грн. до 17000 грн.) за: фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства. Отже, з 01 січня 2019 року один неоформлений працівник коштуватиме 142 190 грн (125 190 грн. + 17000 грн.) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді. У зв’язку з цим пам’ятаємо, що належне оформлення трудових відносин з найманими працівниками (безстроковий трудовий договір, строковий, на час виконання певної роботи, сумісництво) збереже ваші фінанси.