Млин Зігварда Варшавського •PDF• •Друк•
••Середа•, 16 •листопада• 2011, 15:53•

Згідно рішення Виконавчого комітету № 122 Новоукраїнської міської ради "Про заходи щодо збереження пам’ятки архітектури Млина Зігварда Варшавського", звертаємось до інвесторів з пропозицією взяти даний об’єкт в оренду з правом подальшого викупу.

Тел. для довідок: 05251-2-13-32 /Руденко Олександр Миколайович/

МЛИН ЗІГВАРДА ВАРШАВСЬКОГО

Цегляна п’ятиповерхова будівля розмірами 33,0*15,4*8,5 та загальною площею 53018 кв. м.

Рік побудови - 1894 р.

Місце знаходження – вул. Кірова 88, м. Новоукраїнка, Кіровоградської області

Рішення облвиконкому Кіровоградської обласної Ради депутатів трудящих № 250-р від 22.07.1996 р., взятий на державний облік та визначено об’єкт, як пам’ятку.

Загальний стан пам’ятки – задовільний

Історична довідка про будівлю. Свого часу млин називався мельзавод №3, який прославив Новоукраїнку. В усіх куточках Росії, Західній Європі знали продукцію Зігварда Зайліховича Варшавського. Купець Варшавський прибув до Новоукраїнки з Одеси і маючи значний капітал, збудував унікальну на той час споруду – п’ятиповерховий красень, паровий млин у 1894 році. А вже в 1897 році робітники відвантажували по 30 вагонів борошна на добу. Паровий млин випускав 10 сортів борошна, манку, різні крупи. На річці чорний Ташлик, поруч з млином, споруджено дамбу, вода використовувалась для парових котлів. Парові машини в 250 кінських сил працювали на вугіллі, яке привозили з Олександрії. У голодний 1933 рік багато людей нашого міста вижило завдяки цій споруді. Помер купець Варшавський 90-літнім. Поховано його було на єврейському кладовищі. У війну під час окупації німці зруйнували кладовище, знак і надмогильний пам’ятник Варшавському з мармуровою плитою.